Druhy očkování
Základní očkování pro každého cestovatele
Očkování proti břišnímu tyfu se provádí injekční nebo perorální vakcínou, která poskytuje ochranu na 3 roky. Přeočkování se provádí v případě potřeby.
Dětská přenosná obrna se v této zemi vyskytuje endemicky. Při opuštění země po čtyřech a více týdnech pobytu může být záznam o platném očkování vyžadován i v ostatních zemích. Před cestou je vhodná jedna posilující dávka inaktivované vakcíny, při pobytu delším jak 4 týdny může být přeočkování vyžadováno. Zapisuje do mezinárodního očkovacího průkazu.
Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 - 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.
Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců (jednou dávkou před odjezdem), ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.
Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní. Před odjezdem do zahraničí jsou nutné 2 dávky.
Další doporučení
Kapénkové infekce – cestujete-li letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, zvažte očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově, některé celoročně a jiné sezónně.
Horečka dengue se v této zemi vyskytuje endemicky. Horečku dengue přenáší komáři rodu Anopheles s denní aktivitou. Nově je možná specifická ochrana v podobě očkování živou vakcínou ve dvou dávkách. Očkování se doporučuje při zvýšeném riziku nákazy.
Malárie se v této zemi vyskytuje endemicky. Rozhodnutí ohledně druhu a způsobu antimalarické chemoprofylaxe patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu – závisí např. na přesné oblasti pobytu, ročním období, délce pobytu, aktuální klimatické situaci, plánovaných aktivitách a výletech, základním zdravotním stavu cestovatele, vyspělosti antimalarických programů v dané zemi, účinnosti resp. rezistenci vůči některým typům léků atd.
Vzteklina u zvířat se stále vyskytuje. Pokud byste byli pokousáni nebo poškrábání psem nebo jiným savcem, nemusí být okamžitě dostupná léčba. Proto se doporučuje zvážit očkování ještě před cestou, pokud je pravděpodobné, že dojde ke kontaktu se psy či divoce žijícími zvířaty (tzv. preexpoziční profylaxe). K rizikovým aktivitám patří kempování, dobrodružné cestování, jeskyňářské aktivity, práce se zvířaty nebo jejich vzorky, návštěvy venkova. Protože je pravděpodobnost kontaktu se psy nebo jinými zvířaty u dětí větší, zvažte i jejich očkování.