Filtry

Pásový opar: Prevence

Má žena má pásový opar asi 10 dní (velké bolesti), dnes ji přijmuli v nemocnici. Mám se preventivně nechat očkovat?
Vůči Vám není manželka infekční. Je to vlastně virus planých neštovic, který v organismu po nákaze přetrvává a v okamžiku oslabení organismu se “probudí” a projeví se jako pásový opar. Očkování je určitě dobré – má hlavně zabránit vzniku bolestí po herpesu a objevení se samotného herpesu – prevence. Manželce již očkování nepomůže. Pokud by jste se však pro očkování proti pásovému oparu rozhodl – tak musíte jednat rychle – vakcína Zostavax bude dostupná v České republice pouze do konce prosince a poté již ne.

MUDr. Ivo Hiemer

Pásový opar: Riziko nákazy

Přítel má diagnostikovaný pásovy opar na obličej, dostal antibiotika. Je třeba abych se s dvouletou dcerou nějak ochránila před nákazou v případě, že je možné se nakazit?
Pásový opar vzniká reaktivací viru přítomného dlouhodobě v těle po v minulosti prodělaných planých neštovicích. K reaktivaci dochází následkem oslabení imunity organizmu, někdy i psychickým stresem nebo fyzickou únavou. U pásového oparu se virus přenáší jen přímým dotykem s puchýřky, vzdušnou ani jinou bezkontaktní cestou ne. Nakažlivost pásového oparu pro vnímavé osoby je mnohem nižší, než u planých neštovic. Pokud tedy má přítel puchýřky již zaschlé, je šance na přenos infekce velmi nepatrná, nebo spíš žádná. Nepoužívejte společné ručníky.
K viru planých neštovic jste Vy a Vaše dcera vnímavá pouze tehdy, pokud jste plané neštovice ještě neprodělaly. Pokud ano, pak se znovu nakazit nemůžete. 

MUDr. Ilona Kochová

Plané neštovice: Riziko nákazy při pásovém oparu

Můj otec má pásový opar, objevil se mu ve čtvrtek a dneska šel k lékaři, který to potvrdil. Celý víkend jsme byli u něj a máme dceru (v srpnu ji budou 4 roky) ještě neměla plané neštovice. Je možné, že by u ní mohli propuknout? Za týden odlétáme na dovolenou k moři.
Kožní projevy (puchýřky) pásového oparu mohou být zdrojem infekce pro své okolí, i když riziko je výrazně menší, než od osoby s planými neštovicemi. Infekční bývají puchýřky do zaschnutí.  Záleží, do jakého kontaktu se dcera dostala, zda v době Vaší návštěvy byly puchýřky vytvořeny.
Inkubační doba planých neštovic je 6–23 dnů. Existuje možnost očkovat kontakty s planými neštovicemi do 72 hodin po kontaktu, poslední den je dnes, počítáme-li sobotu. Sníží se tak riziko rozvoje onemocnění. Zároveň je třeba uvést, že se jedná o vakcínu, po které je vhodný 7-denní šetřící režim.

MUDr. Hana Ševčíková